تبلیغات
جمال محمد صلوات - رایانش ابری چیست؟
 
جمال محمد صلوات
السلام علیك یا اباعبدالله الحسین
چهارشنبه 27 شهریور 1392
رایانش ابری چیست؟
رایانش ابری دسترسی به کامپیوترها و عمل‌کرد آن‌ها از طریق اینترنت یا یک شبکه‌ی محلی است. کاربران یک ابر، این دسترسی را از طریق مجموعه‌ای از وب  سرویس‌هایی درخواست می‌کنند که مجموعه‌ی منابع رایانشی (همچون سرورها، شبکه، تجهیزات ذخیره‌سازی، سیستم‌های عامل، محیط های ساخت برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های کاربردی) را مدیریت می‌کنند. پس از پذیرش درخواست، بخشی از منابع این مجموعه به کاربر درخواست کننده‌، اختصاص داده می‌شود تا زمانیکه او آن‌ها را  آزاد سازد. این را رایانش ابری می‌نامند چرا که کاربر قادر به دیدن یا مشخص کردن موقعیت فیزیکی یا تشکیلات میزبانی منابعی را که اجازه استفاده از آنها را دارد نیست.به بیان دیگر،  زمانیکه منابع به  کاربری اختصاص داده می‌شود از ابری از منابع گرفته می شود و در زمان آزاد سازی باز به همان ابر برگردانده می شود. یک ابر مجموعه ای از سرورها وسرویس‌های وب است که رایانش ابری را پیاده‌سازی می کنند.
ادامه....

رابطه مجازی سازی و رایانش ابری:
مجازی‌سازی ، قابلیت اجرای « ماشین های مجازی» روی هایپروایزر است. ماشین مجازی(VM)، پیاده‌سازی نرم‌افزاری یک ماشین (یعنی یک کامپیوتر) است که برنامه‌ها را همانند  ماشین فیزیکی  اجرا می کند. هر ماشین شامل هسته، سیستم عامل، کتابخانه‌های پشتیبان و برنامه‌های کاربردی خود می باشد . هایپروایزر انتزاعی یک شکل از ماشین فیزیکی زیرین را فراهم می‌کند. چندین ماشین مجازی همزمان می توانند روی یک هایپروایزر اجرا شود. جداسازی ماشین مجازی  از سخت افزار فیزیکی زیرین این اجازه را می دهد که همان ماشین مجازی روی ماشین‌های فیزیکی متفاوت شروع بکار کند. بنابراین، مجازی‌سازی به عنوان بسترساز رایانش ابری به نظر میرسد که به فراهم کنندگان رایانش ابری انعطاف‌پذیری لازم برای جابجایی و اختصاص منابع رایانشی درخواست شده توسط کاربر را در هر جایی که منابع فیزیکی موجود است میدهد.

 

دسته بندی ابرها:
بر پایه تعریف گسترده اصطلاح «ابر» رده‌بندی کنونی ابرها را بر اساس سرویس ابری اریه شده و گونه‌های ابر از هم متمایز می‌کند. هنگام دسته‌بندی سرویس‌های ابری پیشنهادی، معمولاً ابرها را بر‌حسب شکل سرویس بسته به  بخشی از پشته نرم‌افزاری که به عنوان سرویس ارایه می‌شود، یاد می‌کنند. در اینجا عمومی‌ترین شکل‌های سرویس که به اختصار IaaS، PaaS ،SaaS نشان داده می‌شوند را مورد بحث قرار میدهیم. گونه‌های ابر ( شامل عمومی، خصوصی و آمیخته)  به ماهیت دسترسی و کنترل با درنظر گرفتن استفاده و فراهم سازی منابع فیزیکی و مجازی اشاره دارند.

 

محبوب‌ترین شکل‌های سرویس ابری:

 • IaaS: ابرهای به شکل زیرساخت به عنوان سرویس، دسترسی را به مجموعه‌هایی از منابع سخت افزاری کامپیوتر مجازی‌سازی شده، شامل سرور‌ها، شبکه‌ و فضای ذخیره‌سازی فراهم میکند . با IaaS، کاربران کلاسترهای مجازی خود را ایجاد کرده و روی آن نصب، نگهداری و اجرای پشته‌ نرم‌افزاری خود را به عهده می‌گیرند.
 • PaaS: ابرهای به شکل بستر به عنوان سرویس، دسترسی به محیط برنامه‌نویسی یا زمان‌اجرا را فراهم می‌کند درون این محیط ساختمان داده و رایانش مقیاس‌پذیر تعبیه شده است. با PaaS،  کاربران برنامه‌های کاربردی خود را درون محیطی که توسط فراهم کننده سرویس ارایه می‌شود ساخته و اجرا می‌کنند.
 • SaaS: ابرهای به شکل نرم‌افزار به عنوان سرویس، دسترسی به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری را فراهم می‌کنند. فراهم کنندگان سرویس به کاربران دسترسی به برنامه‌های کاربردی ویژه‌ای را که روی زیرساخت فراهم کننده کنترل و اجرا شده است را پیشنهاد می‌دهند. نرم‌افزار به عنوان سرویس معمولا «نرم افزار بنا به درخواست» نیز نامیده می‌شود.

 

 

گونه‌های ابری:

 • ابر عمومی: ابرهای عمومی دسترسی به منابع رایانشی را  برای عموم روی بستر اینترنت فراهم می‌کنند. فراهم کننده ابر عمومی به مشتریان اجازه فراهم‌سازی منابع توسط خود آنها را معمولا از طریق واسط سرویس وب می‌دهد. مشتریان اجاره دسترسی به منابع مورد نیاز را بر پایه میزان استفاده پرداخت می‌کنند. ابرهای عمومی دسترسی به مجموعه‌های بزرگ از منابع مقیاس‌پذیر را به صورت موقت فراهم می کنند؛ بدون نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ روی زیرساخت مرکز داده.
 • ابر خصوصی: ابرهای خصوصی برای کاربران دسترسی سریع به منابع رایانشی موجود درون زیرساخت سازمان را فراهم می‌سازد. کاربران مجموعه منابعی که از ابر خصوصی گرفته می شوند را مقیاس‌بندی و منابع مورد نیاز را فراهم می‌کنند، که نوعا همانند ابر عمومی از طریق واسط سرویس وب است. اگرچه ابر خصوصی، به این علت که در داخل مراکز داده موجود سازمان و پشت دیواره آتش سازمان ساخته شده است، وابسته به معیارهای فیزیکی، الکترونیکی و رویه‌های امنیتی سازمان است و از این‌رو درجه بالاتری از امنیت را روی کد و داده‌های حساس اریه می‌کند. افزون براین، ابرهای خصوصی بازدهی سخت افزارهای فیزیکی را از طریق مجازی‌سازی بهینه کرده و تحکیم می کنند و از اینرو قادر به بهبود قابل توجه بازدهی مرکز داده و کاهش هزینه‌های عملیاتی هستند.
 • ابر آمیخته: ابر آمیخته منابع رایانشی ( مانند سرورها، شبکه ، فضای ذخیره‌سازی و…) را که از یک یا چند ابر عمومی و یک یا چند ابر خصوصی گرفته می شود را ترکیب می کند.

 

 

چرا رایانش ابری؟
رایانش ابری به عنوان یک مدل مهم که به آینده نظر دارد برای توزیع و دسترسی به منابع رایانشی دیده می‌شود به این علت که مزایای بالقوه زیر را پیشنهاد می‌دهد:

 • فراهم‌سازی سلف سرویس: به کاربران این امکان را می دهد که مجموعه‌ای از منابع رایانشی خود را ( سرورها، شبکه ، فضای ذخیره‌سازی و…) در هنگام نیاز و بدون تاخیر و پیچیدگی که نوعا در بدست آوردن منابع وجود دارد توسعه دهند. بخش فناوری اطلاعات پیشبرد شخصی‌سازی و بهبود تجربه ابری کاربران را پشتیبانی می‌کند در حالیکه همزمان زیرساخت ابری زیرین را هنگام نیاز پایش (نظارت ) کرده، مدیریت نموده و گسترش می‌دهد.
 • مقیاس پذیری: خواسته‌های گوناگون تک تک کاربران را از محدودیت‌های معمولی زیرساخت جدا کرده، از اینرو به آسانی با افزایش یا کاهش سریع در تقاضای منابع انطباق می‌یابد.
 • قابلیت اطمینان و تحمل خطا: بخش فناوری اطلاعات می‌تواند برای رسیدن به سطوح اطمینان‌پذیری از پیش تعیین شده، روی بهبود بخش‌های حساس زیرساخت تمرکز کند. سیاست گذاری‌ها در این زمینه، سطوح اطمینان مورد انتظاری را که به صورت مداوم و بدون دخالت کاربر ارزیابی مجدد و بروزرسانی می‌شود را بدست می‌دهد.
 • بهینه سازی/ تثبیت:  استفاده را بیشینه کرده و کارایی منابع زیرساخت موجود را افزایش می‌دهد. چرخه عمر زیرساخت را افزایش می‌دهد. هزینه‌های سرمایه‌ای را  کاهش می‌دهد.
 • کیفیت سرویس(QoS): به بخش فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد که به صورت پویا، توافق‌‌نامه سطح خدمات مربوط به کاربران یا گروهی از کاربران را برای منابع اختصاص داده شده ارزیابی مجدد کند. به سازمان اجازه می‌دهد که برای تغییر وضعیت بدون درگیر شدن یا دانستن غیر ضروری کاربر به صورت سریع عمل کند.
 • API به خوبی تعریف شده: با استفاده از API به خوبی تعریف شده و با استاندارد پایدار صنعت، از قفل کردن و نگهداری داده‌ها اجتناب می‌شود و هماهنگی با تعداد همیشه در حال رشد ابزارها و فراهم‌کنندگان ابر را ضمانت می‌کند.
 • دسترسی در صورت نیاز: هزینه منابع را با میزان استفاده واقعی منابع همسان می‌کند، از اینرو به سازمان اجازه می‌دهد که تنها برای منابع مورد نیاز و در  زمان نیاز،  هزینه کند.
 • www.opatan.ir


نوع مطلب : آی تی، 
برچسب ها : تكنولوژی جدید،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:39 ب.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my iPad
and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
یکشنبه 2 تیر 1398 03:59 ب.ظ
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing these details.
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 05:45 ب.ظ
Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of people that I think would really enjoy
your content. Please let me know. Thank you
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 10:19 ق.ظ
ブランドコピー専門通販店スーパーコピーブランド代引き激安販売!2018新作スーパーコピー財布激安,イヴサンローラン財布コピー,シャネルコピー,エルメスコピー,
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 10:19 ق.ظ
2018超人気ブランドコピー激安市場,スーパーコピーブランド安い老舗!
شنبه 31 فروردین 1398 06:09 ب.ظ
スーパーコピーブランド専門店Ginza66.comで,ブランド時計コピー,ロレックススーパーコピー、ガガミラノコピー
شنبه 31 فروردین 1398 06:08 ب.ظ
ブランドコピーN級品販売通販スーパーコピーブランド激安専門店!当店はスーパーコピーブランド(N級品)を製造して販売
شنبه 31 فروردین 1398 06:07 ب.ظ
プライム会員なら通常配送料無料業界最高峰のスーパーコピーブランド激安販売!スーパーコピースーパーコピーブランド/スーパーコピーブランド
چهارشنبه 28 فروردین 1398 07:52 ب.ظ
ルイヴィトンコピー,ブランドコピー,スーパーコピーブランド,スーパーブランドコピー財布,ブランドコピーバッグ
چهارشنبه 28 فروردین 1398 07:51 ب.ظ
ブランドコピー激安専門店
چهارشنبه 28 فروردین 1398 07:50 ب.ظ
韓国ブランドコピーバッグ,腕時計,財布商品や情報満載,本物同等品質最高級韓国スーパーブランドコピー激安販売中!
چهارشنبه 21 فروردین 1398 01:01 ب.ظ
I used to be able to find good advice from your content.
دوشنبه 19 فروردین 1398 12:48 ب.ظ
I think the admin of this web site is really working hard in support of his web site, since here every stuff is quality based data.
چهارشنبه 14 فروردین 1398 05:55 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for minecraft
یکشنبه 11 فروردین 1398 10:23 ب.ظ
Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Thank you
پنجشنبه 1 فروردین 1398 10:22 ب.ظ
I believe what you wrote was very reasonable. But, consider this, suppose you added a
little information? I ain't saying your information isn't solid, but
what if you added something to maybe get people's attention? I mean جمال
محمد صلوات - رایانش ابری چیست؟ is a little boring.
You could look at Yahoo's home page and watch how they
create article headlines to get viewers to click.

You might add a video or a picture or two to grab people excited
about what you've got to say. In my opinion, it would make your posts a little livelier.
جمعه 25 آبان 1397 12:57 ب.ظ
I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to make any such great informative site.
چهارشنبه 23 آبان 1397 08:53 ق.ظ
Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, so I
am going to convey her.
دوشنبه 21 آبان 1397 01:40 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right
here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same
nearly very often inside case you shield this increase.
یکشنبه 13 آبان 1397 11:20 ق.ظ
Hi there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
سه شنبه 8 آبان 1397 01:17 ب.ظ
Highly descriptive article, I liked that bit. Will there be a part 2?
شنبه 5 آبان 1397 07:20 ب.ظ
It's really very complex in this active life to listen news
on TV, therefore I just use internet for that reason, and get the
latest information.
پنجشنبه 3 آبان 1397 11:10 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
I did however expertise some technical issues
using this site, since I experienced to reload the website
many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage
your quality score if advertising and marketing with Adwords.

Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again soon.
چهارشنبه 2 آبان 1397 03:33 ب.ظ
Excellent article. I definitely love this site. Keep writing!
سه شنبه 1 آبان 1397 12:00 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also create comment due to this sensible article.
پنجشنبه 26 مهر 1397 10:09 ب.ظ
This is a topic that's near to my heart... Cheers!
Exactly where are your contact details though?
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:22 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is really
fastidious.
چهارشنبه 25 مهر 1397 11:09 ب.ظ
I used to be able to find good info from your blog posts.
سه شنبه 24 مهر 1397 03:30 ب.ظ
Great article! This is the type of info that should be shared across the
net. Disgrace on Google for now not positioning
this submit upper! Come on over and consult with my web site .
Thank you =)
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:38 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely
excellent. I really like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I can't wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی